کاروان پیاده روی وارثان حماسه اردهال - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهالقالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال کاروان پیاده روی وارثان حماسه اردهال - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان

آخرین نگاره ها

خبرنامه

حتی یک مطلب رو هم از دست ندید

ایمیل با www شروع نمیشود !

کاروان پیاده روی وارثان حماسه اردهال

هر کجا صحبت از اهلبیت(ع) است می‌‌توان نشان شجاعت، مظلومیت و معصومیت را یافت.

بزرگی و عظمت امامان و امامزادگان(ع) چه ریشه ها که در معصومیت ها دارد و نیز نمونه‌ی از شجاعت و مظلومیت امامزاده ای بزرگ و گرامی است که در سال ۱۱۳ ه. ق بنا به دعوت اهالی و چهل حصاران توسط عامرابن ناصر فینی جهت ترویج دستورات الهی به نمایندگی دو امام معصوم به منطقه و چهل حصاران دعوت گردید تا شیفتگان اسلام و تشنگان احکام الهی را از سرچشمه وحی سیراب گرداند.

با ورود امامزاده در منطقه تحولی بزرگ و عظیم روی می‌‌دهد به گونه ای که پس از مدت زمانی کوتاه (۳ سال) حاکمان وقت آشفته خیال گردیده و کمر به قتل حضرت می‌‌بندند.

در ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ ه. ق خبر از طرف امام به منطقه فین می‌‌آید. قاصدی ندا می‌‌دهد که سپاهی قدار و خون ریز تصمیم به قتل مهمان غریبتان گرفته اند. اهالی فین پیر و چوان، پای پیاده سراسیمه، سلاح در دست به دیار رهسپار می‌‌گردند تا در دفاع از امام خویش جانفشانی نمایند.

از آن پس مردم ولایت مدار فین هر ساله پای پیاده رهسپار آن دیار گردیده تا در مراسم سنتی مذهبی یاد و خاطره آن حماسه عاشورایی را در دل ها زنده نگه دارند.

این حرکت عظیم قرن ها ادامه داشت که در این چند ساله اخیر مردم جهت شرکت در مراسم از تا دیار اردهای را با وسایل نقلیه طی می‌‌نمودند.

تا اینکه در سال ۱۳۷۹ به منظور حفظ ارزشهای سنتی مذهبی اهالی فین مردان، پیر و جوان خاصه جوانان فهیم قرار گرفت، به گونه ای که اکنون شرکت کنندگان در این مراسم معنوی و مذهبی پای پیاده با بینشی آگاهانه قدم در راهی می‌‌نهند که اجدادشان با نیتی خداپسندانه قدم نهاده اند و این میراث گرانبها را به یادگار گذاشته اند.

این مراسم هر ساله صبح روز پنجشنبه قبل از دومین جمعه‌ی مهرماه از سجده گاه آن امامزاده همام (مسجد جامع فین) آغاز می‌‌گردد و از همان نخستین ساعات مراسم شرکت کنندگان در مراسم از استقبال گرم و میزبانی مردم فهیم دارالمؤمنین کاشان و اهالی راوند و مناطق مسیر کاشان تا اردهال (سرنج، جوشقان استرک، نیاسر، حسنارود، علوی، باریکرسف) بهره مند می‌‌گردند.

و در غروب غم انگیز شب قالیشویان در جوار بارگاه ملکوتی آن حضرت (صحن ) اقامه عزا و سوگواری می‌‌نمایند.

دل کندن از هرگز، محال است

جنت نمی خواهم، بهشتم اردهال است

دانی چرا آشفته حال و بی قرارم

از کودکی سلطان علی را دوست دارم

مادر مرا با عشق سلطان داده شیرم

تا در عزای او علم در دست گیرم

بابا مرا با مهر او بگرفته بر دوش

هرگز نگردد موسم مهرش فراموش

محمد تقاعدی (عامر)

بدون دیدگاه

    
    بهینه سازی سایت w3eo وب سئو