نمایشنامه رادیویی قالیشویان - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهالقالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال نمایشنامه رادیویی قالیشویان - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان

آخرین نگاره ها

خبرنامه

حتی یک مطلب رو هم از دست ندید

ایمیل با www شروع نمیشود !

نمایشنامه رادیویی قالیشویان

رادیویی قالیشویان که به همت شبکه رادویی اصفهان و در سال ۹۵ تولید شده است، به نحوه دعوت مردم فین کاشان از بن امام محمد باقر (ع) برای حضور در آن سامان می پردازد.

این نمایش در ۲۵ دقیقه و به نویسندگی  محمد باقر انصاری و کارگردانی مهدی شهداد تولید شده است.

تهیه کننده این نمایشنامه محسن دلیران بوده و صداپیشگان اجرای این قطعه داستانی  را حسن جویره ، بیژن گنجعلی ، حجت نجف پور ، بیژن رافعی ، وحید کمالی ، معین وصال ، زهرا فدایی و مهدی شهداد را تشکیل می دهند.

همچنین افکتور این مجموعه مسعود نصیریان بوده است. 

آیین سنتی ومذهبی قالیشویان در مشهد از توابع کاشان که همه ساله در دومین جمعه مهر ماه توسط اهالی فین کاشان برپا میشود، تنها آیین مذهبی اسلامی است که به تقویم خورشیدی انجام میگیرد.

قصه از این قرار است که مردم نزد امام محمدباقر (ع) میروند و از ایشان یک رهبر و مبلغ اسلامی طلب میکنند. باقرالعلوم (ع)  حضرت (ع) فرزند خود را روانه میکنند تا مردم این سامان را هدایت کرده و به تبلیغ جدشان رسول خدا بپردازند .لیکن پس از سه سال تبلیغ و گرویدن افراد بسیار به دور حضرت، حاکمان وقت منطقه این محبوبیت را تاب نیاورده و سلطان علی(ع) را با واقعه ای شبیه کربلا به شهادت می رسانند.

مردم فین پس از اطلاع از این اتفاق برای خونخواهی (ع) بپا می خیزند و پیکر مطهر این امامزاده بزرگوار را بین پیچیده وسر دست و حسین گویان به نهری نزدیک مرقد مظهر حضرت برده و غسل می دهند و در مکانی که هم اکنون زیارتگاه حضرت است دفن می کنند. سپس با استفاده از بیل و چماق هایی که به همراه داشته اند به جنگ قاتلان سلطانعلی رفته و یکایک آنانرا به جزای کارشان می رسانند.

از آن سال به بعد این مراسم با احترام وعزت برقرار میشود و چوب ها به نماد ابزار جنگ مردم فین استفاده شده و یک قالی را به نماد پیکر حضرت سلطانعلی تشییع می کنند.

قالیشویان نمایش واقعه شهادت سلطان باقر (ع) در سال ۱۱۳ هجریست .در مراسم قالیشویان چوبهای چرخان در هوا همچون امواجی خروشان به سمت چشمه میروند و قالی که نماد جنازه سلطانعلی (ع) است را با احترام سر دست میگیرند وبعد از مراسم عزاداری و نوحه خوانی به آستان مقدس امامزاده میبرند .این مراسم از سنتهای چند صد ساله است و هر سال بهتر و معنوی تر از قبل اجرا میشود .در نمایش قالیشویان تمامی این اتفاقات بوسیله بازیگران به نمایش گذاشته میشود.

دانلود نمایشنامه قالیشویان با حجم ۲۵ مگابایت و در قالب فایل MP3

بدون دیدگاه

    
    بهینه سازی سایت w3eo وب سئو