قالی شناسنامه دار مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان رونمایی می شود - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهالقالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال قالی شناسنامه دار مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان رونمایی می شود - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان

آخرین نگاره ها

خبرنامه

حتی یک مطلب رو هم از دست ندید

ایمیل با www شروع نمیشود !

قالی شناسنامه دار مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان رونمایی می شود

مسئول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی کاشان در از رونمایی نخستین قالی شناسنامه دار این مراسم خبر داد.

حاج چهارشنبه شب در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: مراسم شب جمعه همراه با مراسم تبرک از این قالی با حضور آیت الله عبدالنبی نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان شامگاه پنجشنبه (۶ مهر امسال) در مسجد جامع برگزار می شود.
وی افزود: طرح این قالی «گلدانی جوشقان قالی» نام دارد و نقشه آن مربوط به اواخر سده دهم هجری قمری همزمان با شروع دولت صفوی در ۴۰۰ سال قبل است.
وی ابعاد این قالی را دو نیم در سه و نیم متر بیان و خاطرنشان کرد: مواد استفاده شده در این قالی از نخ دست ریس بومی استان کردستان است.
مسئول ستاد برگزاری کاشان در مشهد تصریح کرد: پود روی این قالی برای استحکام بیشتر از ابریشم استفاده شده است.
وی گفت: قالی شناسه دار به مدت ۱۹۰ روز توسط ۳۰۰ نفر از بافندگان روستای که ثبت نام کرده اند، به صورت نوبتی بافته شده است.

احترامی با اشاره به اینکه این قالی با ۱۰ رنگ بافته شده است، تاکید کرد: تمام رنگ های استفاده شده در این قالی بطور کامل گیاهی است و به عنوان مثال برای رنگ قهوه ای، کرم و طلایی به ترتیب از پوست های گردو و انار و برگ درخت انگور بهره گیری شده است.
وی افزود: در حاشیه پائین این قالی کتیبه ای طراحی شده با عنوان «اهدایی مردم فین و خاوه برای مراسم قالیشویان» و درحاشیه پائین نیزکتیبه ای باعنوان «السلام علیک یا علی ابن امام محمد باقر (ع)» بافته شده است.

وی یادآوری کرد: در پائین این قالی عبارت شناسنامه قالی با عنوان «باز بافت فرش جوشقان قالی مربوط به دوران صفویه با استفاده از پشم دست ریس بومی و رنگرزی گیاهی سنه ۱۳۹۶ هجری شمسی» بافته شده است.
مسئول ستاد برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در مشهد اردهال گفت: این قالی اهدایی مردم فین و خاوه است و تمام هزینه آن توسط ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان تامین شده است.

وی در بخش دیگری ازسخنانش به تشریح برنامه های این ستاد پرداخت وافزود:همایش «جمعه جار، بیعت با ولایت» پنجشنبه ششم مهر (یک هفته قبل از برگزاری مراسم) با حضور آیت الله عبدالنبی نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان همراه با اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد جامع فین کاشان برگزار خواهد شد.
احترامی همچنین پیاده روی حدود ۲ هزار نفر از مسجد جامع فین به سمت مشهد اردهال از صبح پنجشنبه سیزدهم مهر برای شرکت در عزاداری آئین سنتی مذهبی قالیشویان را از دیگر برنامه های این ستاد بیان کرد و گفت: در مسیر این پیاده روی ۵۰ کیلومتری ایستگاه های صلواتی به صورت خودجوش توسط مردم برای پذیرایی از عزاداران ایجاد می شود.

حضرت ابن امام محمد باقر (ع) برادر حضرت امام صادق (ع) در سال ۱۱۳ هجری قمری به دعوت اهالی «فین» کاشان از طرف پدر بزرگوارش برای ترویج دین اسلام به ایران ماموریت یافت که پس از سه سال تلاش و مجاهدت، سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یارانش در ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری مصادف با مهرماه حدود ۵۵ سال پس از واقعه کربلا در خطه «اردهال» کاشان شهید شدند.

به همین مناسبت هر سال در دومین جمعه مهر در آئین سنتی مذهبی قالیشویان، هزاران نفر از چوب به دستان فین کاشان «قالی مقدس» را به عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم (ع) از خادمان امامزاده سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) تحویل گرفته و بر دوش خود «حسین حسین گویان» به طرف چشمه آبی می برند و شست و شو می دهند.

بدون دیدگاه

    
    بهینه سازی سایت w3eo وب سئو