حضور کودکان ۷ ساله تا پیرمردان ۷۰ ساله در کاروان وارثان حماسه شهید اردهال - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهالقالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال حضور کودکان ۷ ساله تا پیرمردان ۷۰ ساله در کاروان وارثان حماسه شهید اردهال - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان

آخرین نگاره ها

خبرنامه

حتی یک مطلب رو هم از دست ندید

ایمیل با www شروع نمیشود !

حضور کودکان ۷ ساله تا پیرمردان ۷۰ ساله در کاروان وارثان حماسه شهید اردهال

صبح امروز از مسجد جامع به سمت کاشان حرکت کردند و پس از طی مسیری ۵۰ کیلومتری به کربلای ایران می‌رسند و در آنجا اقامه عزا می‌کنند.

ماه محرم همزمان با شهادت نائب امام محمد باقر (ع) در منطقه کاشان یعنی امامزاده بن امام محمد باقر (ع) شده است و بر طبق آیینی سنتی و مذهبی هر ساله مردم اهالی منطقه فین کاشان پای پیاده به سمت مشهد کاشان رفته و در عزای شهادت این امامزاده واجب‌التعظیم به سر و سینه می‌زنند.

کودک و جوان، میانسالان و پیرمردان عاشقانه از ساعات اولیه دومین پنجشنبه مهر ماه در مسجد جامع فین کاشان اجتماع کرده و با سربندهایی به سر و چوب‌هایی به دست که سمبل و نماد مراسم قالیشویان است، پس از عبور از خیابان‌های اصلی شهر کاشان به سمت مشهد اردهال این شهر، کربلای ایران عزیمت می‌کنند.

حضور کودکان هفت ساله تا پیرمردان ۷۰ ساله و بعضا حضور مردم با پای برهنه همراه با اشکی که در چشم داشته و زمزمه مرثیه‌ای از محتشم کاشانی در این کاروان با هر نیتی چشم همگان را خیره می‌کند و جلوه‌ای کوچک از مراسم اربعین را در این کاروان متجلی می‌سازند.

محمد تقاعدی مسئول کاروان پیاده‌روی وارثان می گوید: کاروان پیاده‌روی وارثان در راستای حفظ ارزش‌های سنتی و مذهبی و به پیروی از اجداد خود که در سال ۱۱۶ قمری پس از دریافت خبر درگیری سلطان علی بن محمد باقر (ع) در اردهال با دشمنان مردم با سلاح‌های در دست رهسپار آن دیار می‌شوند، پیاده به سمت مشهد اردهال پیاده روی می‌کنند.

تقاعدی با بیان اینکه پیاده روی به سمت مشهد اردهال کاشان از سال ۱۳۷۹ مجددا احیا شد، افزود: طبق سنتی اجداد، یک روز قبل از مراسم سنتی قالیشویان از سجده‌گاه علی بن محمد باقر (ع) یعنی مسجد جامع فین کاشان حرکت کرده و از مسیرهای اصلی شهر کاشان عبور می‌کند.

تقاعدی طول مسیر پیاده روی را ۵۰ کیلومتر عنوان کرد و خاطرنشان کرد: حاضران در کاروان پیاده روی توسط مردم اهالی فین کاشان، شهر کاشان، منطقه راوند تا منطقه حسنارود پذیرایی شده و سپس در منطقه سبز حسنارود اقامه نماز و عزا در میدان ورودی این منطقه داریم.

وی با بیان اینکه پس از حسنارود به سمت روستای علوی حرکت می‌کنیم، تصریح کرد: مردم بخش‌های چنار، حسنارود، علوی، باریکرسف، علی آباد و مشهد اردهال از کاروان میزبانی کرده و در امامزاده روستای علوی نیز اقامه عزا کرده و در غروب آفتاب به مشهد اردهال کاشان می‌رسیم.

مسئول کاروان پیاده‌روی وارثان حماسه با بیان اینکه با حضور در آستان علی بن محمد باقر (ع) کاروان در صحن عامر بن ناصر فینی اقامه عزاداری می‌کند، ابراز داشت: پس از اقامه عزا مردم به زیارت امامزاده علی بن محمد باقر (ع) شتافته و خود را برای مراسم قالیشویان آماده می‌کنند.

تقاعدی با بیان اینکه در سال جاری بیش از سه هزار نفر در کاروان پیاده‌روی وارثان حماسه شهید اردهال حضور دارند، بیان کرد: در این کاروان از کودکان هفت ساله تا پیرمردان ۷۰ ساله حضور داشته و مردم سایر مناطق کاشان نیز می‌توانند در این کاروان حضور داشته باشند.

 

بدون دیدگاه

    
    بهینه سازی سایت w3eo وب سئو