آمادگی کامل شهرداری کاشان برای آیین سنتی مذهبی قالیشویان - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهالقالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال آمادگی کامل شهرداری کاشان برای آیین سنتی مذهبی قالیشویان - قالیشویان فین کاشان | مشهد اردهال

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان

آخرین نگاره ها

خبرنامه

حتی یک مطلب رو هم از دست ندید

ایمیل با www شروع نمیشود !

آمادگی کامل شهرداری کاشان برای آیین سنتی مذهبی قالیشویان

معاون خدمات شهری شهرداری کاشان از آمادگی کامل نیروهای خدمات شهری در آیین سنتی مذهبی در مشهد خبرداد.

محمد حسین واحدیان با بیان اینکه هدف این معاونت ارائه خدمات مطلوب به شهروندان در راستای تحقق اهداف مدیریت شهری در چارچوب قوانین شهرداری است، اظهار کرد: برنامه ریزی های متعددی برای خدمت رسانی به زائران بارگاه حضرت علی بن محمد باقر(ع) در آیین مذهبی-سنتی قالیشویان صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از سد معبر ۲۰نفر معبربان در مکان های مشخص شده مستقر می شوند.

معاون خدمات شهری شهرداری کاشان افزود: تنظیف و رفت و روب معابر توسط ۲۵ کارگر پاکبان وسه خودرو حمل زباله و دو خودروی پرس جهت جمع آوری پسماند ازسه شنبه تا جمعه شب به صورت شبانه روزی صورت خواهد گرفت.

واحدیان با بیان اینکه برای تامین آب شرب زائران دو دستگاه تانکر سیار آبرسانی از طرف سازمان خدمات موتوری در مشهد اردهال در نظر گرفته شده است، خاطر نشان کرد: این تانکرها در دومین و سومین جمعه مهرماه در مشهد اردهال به خدمت رسانی مشغول هستند.

وی همچنین از آمادگی کامل نیروهای آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان در آیین سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال خبر داد و یادآورشد: سه اکیپ خودرویی و سه اکیپ موتوری با ۱۵ مامور آتش نشانی و یک تانکر آب نیز برای تامین امنیت و پیشگیری از هر نوع حادثه ای در منطقه حضور دارند.

واحدیان خاطرنشان کرد: نظارت و محوریت کارهای محوله به پرسنل اعزامی را ناظرعالیه معاونت خدمات شهری (نماینده شهرداری در مشهد اردهال) برعهده خواهد داشت تا این آیین با شکوه و نظم هرچه بیشتر برگزارشود.

بر اساس اسناد، شهادت فرزند حضرت امام محمد باقر (ع) در روز ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری مصادف با ماه مهر حدود ۵۵ سال پس از واقعه کربلا رخ داد و به همین علت هر سال آیین سنتی مذهبی قالیشویان در دومین جمعه مهر در مشهد اردهال کاشان محل شهادت این امامزاده بزرگوار برگزار می شود.حضرت بن امام محمد باقر (ع) برادر حضرت امام صادق (ع) در سال ۱۱۳ هجری قمری به دعوت اهالی «» کاشان از طرف پدر بزرگوارش برای ترویج دین اسلام به ایران ماموریت یافت که پس از سه سال تلاش و مجاهدت، سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یارانش در ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری مصادف با مهر حدود ۵۵ سال پس از واقعه کربلا در خطه «اردهال» کاشان به شهادت رسیدند.

به همین مناسبت هر سال در دومین جمعه مهر در آئین سنتی مذهبی قالیشویان، هزاران نفر از چوب به دستان فین کاشان « مقدس» را به عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم (ع) از خادمین امامزاده سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) تحویل گرفته و بر دوش خود «حسین حسین گویان» به طرف چشمه آبی می برند. عزاداران (چوب به دستان فینی) با پاشیدن آب و شستن به صورت نمادین آن را در پناه چوب ها روی دست گرفته و با ندای «یاحسین یاحسین» به سمت مرقد باز می گردانند و مقدس را دوباره تحویل آستان مقدس می دهند.

به همین علت قالیشویان که یکی از کهن ترین آئین های سنتی مذهبی ایران است همه ساله در دومین جمعه مهر برای بزرگداشت شهادت حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) در اردهال برگزار می شود.آئین سنتی مذهبی قالیشویان به عنوان میراث جهانی ناملموس ایران به ثبت یونسکو رسیده است

شایان ذکر است، با توجه به تشکیل کمیته های مختلف در فرمانداری شهرستان کاشان برای آیین سنتی مذهبی قالیشویان، مسئولیت کمیته پشتیبانی خدمات و سد معبر به معاونت خدمات شهری شهرداری کاشان سپرده شد.

بدون دیدگاه

    
    بهینه سازی سایت w3eo وب سئو